Piotrowice średzkie, dawny kościół ewangelicki

Piotrowice średzkie

Ubiegłej jesieni, będąc przejazdem, odwiedziłam Piotrowice średzkie, niewielką miejscowość z mnóstwem pamiątek przeszłości. Zainteresowanym historią i zabytkami tej wioski polecam artykuł Anny Czarna, który znajdzie Czytelnik tutaj. Listopad był doskonałą porą do obejrzenia Piotrowic, rozległy park, pozostałości zabudowy dworskiej, dawny kościół ewangelicki.. wszystko to spowite mgłą tonęło w nieco już wyblakłych ale wciąż bogatych barwach jesieni, nadając scenerii nieco tajemniczy klimat. Dziś chciałabym zaprezentować kilka zrobionych wówczas fotografii jak również źródeł historycznych, które udało mi się później znaleźć, szperając po półkach archiwalnych.

W XVII w. wieś była posiadłością rodu von Niemitz, którego przedstawicieli zostali upamiętnieni na płytach nagrobnych w miejscowym kościele św. Katarzyny.

W XIX wieku Piotrowice średzkie stały się własnością rodu von Limburg Stirum. Protoplastą śląskiej linii rodu był hrabia Friedrich Adrian von Limburg Stirum, urodzony w 1804 roku w Pembroke w Walii. Był doktorem praw i dyplomatą. W 1834 roku w Dreźnie poślubił Johannę Franciszkę Ebers pochodzącą z Berlina. W 1835 r. w Holandii urodził się ich syn Friedrich Wilhelm(1835-1912). Niżej akt zgonu Friedricha Adriana, zarejestrowany przez Urząd Stanu Cywilnego w Piotrowicach (Standesamt Gross Peterwitz) oraz fragment testamenty jego żony Johanny, zarejestrowany w Sądzie Obwodowym w Wołowie (Amtsgericht Wohlau).

W parku znajduje się interesujący grobowiec w kształcie piramidy, gdzie pochowani zostali przedstawiciele rodu von Limburg Stirum.

Griedrich Wilhelm von Limburg Stirum w 1865 r. ożenił się z Paulą Minette Therese Nanny Amalie von Meyerinck. Owocem tego związku było pięcioro dzieci, pośród nich urodzona 16 sierpnia 1866 r. w Poczdamie Johanna Amalie Nanny. W 1887 r. wyszła ona za mąż za Friedricha Wilhelma von Tschiersky-Bögendorff z Kobylej Głowy. Z małżeństwa tego przyszło na świat kilkoro dzieci, między innymi w 1888 r. Bernhard, który miał w przyszłości obrać karierę wojskową. Zmarł on w 1918 r. w szpitalu wojskowym w Ostendzie. Jego imię nosił jeden z niemieckich okrętów wojennych. Bernhardt, obok innych członków rodu, został upamiętniony na obelisku znajdującym się w parku w Piotrowicach. Niżej jego akt urodzenia, zarejestrowany w Urzędzie Stanu Cywilnego w Tomicach (Standesamt Tomnitz) oraz akt małżeństwa jego rodziców z ksiąg Urzędu Stanu Cywilnego w Piotrowicach (Standesamt Gross Peterwitz).

Linia rodu von Limburg Stirum z Piotrowic była wyznania ewangelickiego. Na skraju parku, niedaleko grobowca w kształcie piramidy, można zobaczyć zrujnowany kościół ewangelicki. Ponadto warto rozejrzeć się po wiosce i przyjrzeć się pozostałościom zabudowy dworskiej, budynków gospodarczych i przemysłowych.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *